Hidrolik Ayna Nedir, Ne İşe Yarar?

Hidrolik Ayna Kullanımı

            Hidrolik torna aynası, cnc torna ayna çeşitlerinden birisidir. Makine bulunan sanayilerde cnc takım tezgahlarında kullanılan ve iş parçalarını bağlamaya yarayan temel ve genel bağlama aparatları hidrolik torna aynalarıdır. Bu aynalar pnömatik ve hidrolik sıkma sistemi olmak üzere iki sistemdir. Hidrolik aynalar, tezgahlara sabitlenip işlem yapılacak olan parçanın bağlanmasında oldukça yüksek bir kolaylık sağlamaktadır. Diğer el ve insan gücü kullanmayı gerektiren aynalara göre çok daha basit ve pratiktir. Tek düğme ile parça bağlamayı gerçekleştirebilirsiniz.

 Hidrolik Ayna Çeşitleri

            Aynalar, iş parçalarını sıkı bir şekilde sabitleyerek talaşlı imalat işlerini yapmamıza olanak sağlamaktadır. Aynalar, dairesel, oval, altıgen gibi parçaları işlemeye yaramaktadır. Aynaların ayakları iki ya da daha fazladır. Yaygın olarak kullanılan dört ayaklı aynalardır. Sıkma ayakları ayna merkezine uzaklıkları aynı mesafede olmalıdır. Hidrolik aynalar, parçanın bağlanma işleminde zamandan tasarruf sağlayarak işin daha kısa sürede bitmesine olanak sağlar. Cnc torna hidrolik aynaları açık merkezli hidrolik ayna ve kapalı merkezli hidrolik ayna olmak üzereye iki kısma ayrılmaktadır. Açık merkezli olan aynalar; 2 ayaklı geniş açık merkezli hidrolik ayna, 3 ayaklı geniş açık merkezli hidrolik ayna, 4 ayaklı geniş açık merkezli hidrolik aynalardır. Kapalı merkezli olan aynalar ise; 3 ayaklı kapalı merkezli hidrolik ayna, 4 ayaklı kapalı merkezli hidrolik aynalardır. Hidrolik torna aynası cns tezgahlarında çok büyük bir kolaylık sağlayarak güç odaklı bağlama işlemlerinde kazanç sağlamaktadır.

 Hidrolik Aynanın Sağladığı Avantajlar

            Hidrolik torna aynaları sıklıkla tercih edilmektedir. İşin çabuk tamamlanmasında, parçaların güvenli ve sıkı şekilde bağlanmasında, zamandan tasarruf edilmesinde, işin en kısa sürede bitirilmesinde, parçaların daha sıkı kavranmasında oldukça etkili olmaktadır. Hidrolik aynaların avantajları ise, yüksek yük ağırlığını kolaylıkla taşıması, sıkı kavrama kuvvetinin çok yüksek olması, ayna malzemesinin kaliteli olması, süreklilik sağlaması, dayanıklılığın üst düzey olması, tekrarlanabilirlik kapasitesinin olmasıdır. Bu avantajları sayesinde ve sağladığı en büyük kolaylık olan tek düğme sayesinde kavrama sağlaması cnc torna tezgahlarının vazgeçilmez bir parçası olarak görülmektedir. Cnc torna piyasasında hidrolik aynalar gün geçtikçe değer kazanmaktadır.