Hidrolik Aynalarda Bakımın Önemi

İmalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa yaptığınız işleminiz şüphesiz işinizin başarısı için önemli olan bir dizi fonksiyonu yerine getiren bir veya daha fazla CNC makinesine sıkı sıkıya bağlıdır. Bu nedenle, CNC tezgahlarının işi yapmak için hazır olduğundan ve parçalarının rutin bakımlarının yapıldığından emin olmak önemlidir. Bir CNC tezgahının bir parçası çalışmadığında bile tezgah çalışmaz, saatler boşa harcanır ve bu durum işletme sahiplerine binlerce liraya mal olabilir. Bu nedenle CNC tezgahlarının önemli parçalarından biri olan hidrolik ayna bakımı rutin bir şekilde yapılmalıdır.

 DOGAMAK  Markasının Avantajları

            Cnc hidrolik ayna dediğinizde Türkiye’de ilk akla gelen marka olan DOGAMAK şu an Türkiye’nin en kaliteli hidrolik aynalarını kalitesinden ödün vermeden üretmeye devam etmektedir. Tamamen yerli sermaye kullanılarak yapılan ürünlerin yedek parça ve servis hizmeti sürekli mevcuttur. Aynalarda kullanılan malzeme kalite bakımından rakiplerinden fark yaratıyor. Uzun süre kullanıma uygun olarak seçilen malzeme kırılma, çatlama vb gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. İstanbul’da bulunan firma her daim Türkiye’nin 81 iline hizmet sağlayabilmektedir.

            Hidrolik sistemler birçok endüstriyel ekipmanın hareketli parçalarını güçlendirirler. Hidrolik sistemlerin can damarı olan hidrolik sıvılardan optimum ömrü elde etmek için dört önemli bakım alanı bulunur. Bunun yanı sıra sistemin düzgün çalışmasını sağlamak adına periyodik bakım da oldukça önemlidir. Periyodik bakımı yapılan sistemler maksimize edilmiş bir çalışma süresine sahip olurlar ve onarım maliyetleri de düşer.

 Hidrolik Ayna Ne İşe Yarar?

            CNC Tezgahlarında kullanılan 2,3 ve 4 ayaklı olarak piyasada bulunan hidrolik aynalar tezgaha yüksek bir yük taşıma kapasitesi ve dayanıklılık kazandırmasının yanı sıra yüksek kavrama kuvveti ve tekrarlanabilir özelliği de katarlar. Bunun yanı sıra kendini ayarlama yeteneği bulunan hidrolik aynalar çubuğun çapında küçük varyasyonları otomatik olarak barındırabilirler. Ayrıca yuvarlak, kübik ve geometrik olarak düzensiz parçaları sıkıştırmak için de uygundurlar.

 Hidrolik Ayna Bakımı

            CNC torna ayna bakım sürecinde diğer ayna türlerine daha uzun ömürlü olsa ve daha az bakım gerektirse de düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir.

 Pnömatik ve Hidrolik Ayna Farkı Hayat Kurtarıyor

            Pnömatik ve hidrolik arasındaki fark aslında iletimi sağlamak için kullanılan ortamda bulunmaktadır. Pnömatik aynalar güç iletimi için hava veya saf gaz gibi kolayca sıkışabilen gazlar kullanırlar. Hidrolik aynalar ise mineral yağ, etilen glikol, su, sentetik tipler veya yüksek sıcaklığa ve ateşe dayanıklı sıvılar gibi nispeten sıkışamayan sıvı ortamlarda güç iletimini sağlarlar. Pnömatik aynalardaki endüstriyel uygulamalar, kare inç başına 80-100 libre arasında değişen basınçlar kullanırken, hidrolik aynalar özel uygulamalar için 1000-5000 psi veya 10.000 psi’den fazla basınç kullanmaktadır.