Hidrolik Aynaların Kesici Uç Maliyetlerine Etkisi

Bilgisayarlı Sayısal Kontrol sistemleri ( CNC – Computer Numeric Control ) üniversal kapsamda üretilen makinelerden farklıdır. Özel NC programları kullanılarak gönderilen komutlar ile istenen parçaları üretebilmektedirler. İstenilen çalışmalar makinenin hafızasında saklanabilir ve imalat sürecinin her anında sisteme müdahele edilebilme özelliği mevcuttur. Asıl amaç toplu üretimler de üretimin hızlandırılıp birim başına düşen maliyeti azaltmaktır.

            Bu torna aynalarının sağlam ve kaliteli olması, mevcut kullanımda olan malzemelerin kullanımdan kaynaklanan maliyetlerinin düşmesine neden olacaktır. Bu kapsamda açık merkezli, hidrolik, pnömatik, kapalı torna aynaları olmak üzere çeşitleri mevcuttur.

 2 Ayaklı Hidrolik Aynalar

            2, 3, 4 ayaklı olarak üretilebilmektedir. Sağlam olması için tüm gövde çelikten üretilmektedir. Merkezi kapalı ve ya komple açık olan çeşitleri de bulunmaktadır. Komple çelikten üretilmesi sebebi ile yük taşıma kapasitesi ve dayanaklılığı yüksektir bu durum daha kaliteli hidrolik ayna olmasını sağlamaktadır. Kavrama kabiliyeti yüksektir, sertliği 60 HRC ‘ ye kadar çıkabilmektedir, üzerinde bulunan aksamlar ile uyumu sorunsuz olmalıdır.

 Pnömatik Aynalar ( 3 Ayaklı )

            Endüstri sektöründe kullanılacak uzun parçaların üretilmesi amacı ile tasarlanmıştır. Sertliğinin yüksek olması sayesinde aşınma direnci yüksektir. Yüksek dereceli alaşımlı çelik kullanılması durumunda makine direnci ve ömrü artmaktadır. Bu durum sayesinde kullanıcılar ucuz hidrolik ayna ile kaliteli işler yapabilmektedir. Faydaları; işlem yüzeyinin sert olması sayesinde kullanım ömrü uzun olmaktadır.

            Aynalarda bulunan tutucu çeneler üretilen malzemenin işlem sırasında işlem alanından çıkmasına karşı sağlam olmalıdır. Ayna gövdesi ve ayaklar sürtünmenin engellenmesi için bire bir yağlanmak zorundadır. Basın ayarlama valfi mevcuttur. İşlem sırasında cihazda basıncın düşmesi durumunda devreye girip basınç seviyesini ayarlamaktadır.

 Manuel Aynalar

            Sürekli güç gerektiren işler için tasarlanmış bir ayna çeşitidir. Yük taşıma kapasitesi üst seviyede olması sayesinde maliyetleri düşürdüğü için ekonomik hidrolik ayna kategorisinde sınıflandırılabilir. İmalatında yüksek dereceli çelik kullanılması sayesinde hem torna aynalarının ömrü uzarken hem de tekrarlanabilirlik kapasitesini artırmaktadır.

            Pnömatik Aynalar ( 3 Ayaklı ) gibi sürtünme direncinin azaltılması için mevcut ayaklar doğrudan yağlanmalıdır. İşlen sırasında kelepçeye alınan malzemelerin çenelerden kurtulmasını önlemek amacı ile ekstra kuvvetli olarak tasarlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir