Dogamak Maktek 2018 Avrasya Fuarında

İmalat alanında ülkemizde yer alan işletmeler arasında kendi gösteren ve en üst sıralarda yer alan dogamak, birçok farklı fonksiyonu bir arada yürütebilen CNC makinelerinin üretilmesinde ve bu makinelerde kullanılan parçaları üretmekte öncü konumundadır. Büyük üretim alanlarında kullanılan makinelerin içerdiği bir parçasının bile eksik olması durumunda makinenin çalışmaması ve zamanın boşa gitmesine neden olacaktır.

 Torna Aynasının Önemi

            Her parçası çok önemli olsa da torna aynası ihtiyaç olunan en önemli parçalardan bir tanesidir. Doğamak tarafından üretilen birçok farklı çeşidi de yer almaktadır. Bunu oluşturan ise 2, 3 ya da 4 ayaklı olarak üretilen farklı üretiminden kaynaklanmaktadır. Ancak asıl amacı kullanılan tezgaha taşıyabileceğinden daha fazla yükte bir ürünün taşınmasını sağlamaktadır. Bunun yanında ise tezgahın dayanıklı ve uzun süre kullanılabilmesini sağlarken kavrama ve işlemi tekrarlama aşamasında da yardımcı olan bir parçadır.

 Sağladığı Özellikler

            Sadece bununla kalmayıp kübik, yuvarlak ve geometrik şekillerde düzensiz gelen parçaların sıkıştırılarak istenilen hale getirilmesini sağlayan makinenin en önemli kısmıdır. Sağladığı güçler arasında da 1000 – 5000 psi hatta 10000 psi basıncı sağlayabilmektedir. Hatta farlı ayna tiplerine göre de avantajları;

            Mineral yağ, su, Etilen glikol, sentetik tipler, ateşe dayanan sıvılar, sıkışmayan sıvılar, yüksek sıcaklıklarda güç iletimini sağlayan bir parça olmaktadır. Bu parçanın önemini bilen ve özenli üreten Doğamak sayesinde tüm siensi ayna uzun yıllar makinelerin kullanılmasını desteklemektedir.

 Bakımı ve Doğamak Avantajı

            Hidrolik sistemler konusunda kendini belli eden Doğamak ürettiği ürünlerle de kalitesini tüm Türkiye ve dünyaya duyurmuştur. Endüstri alanında kullanılan bu makinelerin ve aynaların bakımı devamlı olarak sağılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise işlerin aksamaması ve büyük kayıplar yaşanmaması içindir. Bu nedenle özellikle aynaların bakımları en az 1 – 2 yılda bir yapılması gerekmektedir.

            Bakımları düzenli bir şekilde yapılmadığı taktirde sorun teşkil eder ancak belirli bir süre daha dayanacak revizyon işlemi yapılsa da bakımı mutlaka aksatmadan yapılmalıdır. Genel bakımları yapılmasının yanında da periyodik ve aylık bakımlarının yapılması ile aynaların daha uzun süre dayanması sağlanacaktır.