HİDROLİK AYNALAR VE YEDEK PARÇALARI


13.3.2018

HİDROLİK AYNALAR VE YEDEK PARÇALARI

Cnc Torna ve Cnc Freze tezgâhlarında yaygınlıkla kullanılan aynalar, mengenelerde olduğu gibi iş parçalarının birleştirilmesi ve sabitlenmesi amacıyla kullanılır. Aynalar yapısına ve kullanılacağı alana göre Hidrolik, Pnömatik ve Manuel aynalar olabilir.

Pnömatik ve Hidrolik sistemlerin birbirlerinden üstün ve zayıf yanları olmakla birlikte; hidrolik sistemler daha güçlü oldukları için kullanımları daha yaygındır. Hidrolik aynalar bugün sanayinin vazgeçilmez değerli bir parçası haline gelmiştir.

 

Resim: Hidrolik Ayna

Hidrolik Aynalar; yapısı itibari ile genellikle yedi parçadan oluşur, CNC freze ve torna tezgâhlarında iş parçalarını sabitlemek ve birleştirmek amacıyla kullanılır.

Hidrolik aynaların parçalarının uyumu kalitesi üretim kalitesi, takım kırılmalarının engellenmesi ve iş kazalarını önlemek açısından oldukça önemlidir.

Hidrolik aynalarda parçaların ve gövdenin kalitesi, yüksek devirli ve yüksek kapasiteli üretim için oldukça önemlidir. Şimdi biraz hidrolik aynayı oluşturan parçalara göz atalım.

İki ana gövdesi bulunan Hidrolik Aynaların; Montaj Flanşı, Sıkma Vidası, Sıkma Dişlisi, Sıkma Kolu ve Sıkma ayakları bulunmaktadır.

Sıkma Ayakları; 2 veya daha fazla olmakla birlikte, genellikle 3 ve 4 ayaklıdır. Bu durumda Sıkma Ayağına göre; 3 ayaklı Hidrolik Ayna, 4 Ayaklı hidrolik ayna adını alırlar. Sıkma Ayakları; Sert Ayak, Yumuşak Ayak, Kestamit Ayak olarak piyasada bulunur. Aynı zamanda boyutlarına göre 6, 8, 10, 12, 15 inch boyutlarına göre farklılık göstermektedir.

Kestamit ayaklar; plastik, alüminyum, bakır gibi yumuşak malzemeleri işlemekte kullanılır.

 

Kestamit Ayak                                  Yumuşak Ayak                       Sert Ayak

Sert Ayaklar ise; Tezgâhlarda daha yüksek güce ihtiyaç duyulan malzemelerin işlenmesinde kullanılmaktadır.

Ayakların seçimi ve bağlanması CNC Freze ya da torna tezgâhlarının sağlıklı işlemesi açısından önemlidir. Ayakların,  ayna merkezine uyumlu olması ve eşit uzaklıkta olması gerekmektedir. Aksi durumda, ayna ile eş merkezli olarak parçayı bağlamak mümkün olmamaktadır. Bu da salgılı bir dönme gerçekleştireceğinden, takım kırılmasına ve kazalara yol açabilir.

 

Sıkma Kolu; Hidrolik aynalarda, ayakları sıkma vidası ile gövdeye bağlamak amacıyla kullanılan anahtarlardır. Sıkma kolu uçları vidaların ve gövdenin özelliğine göre farklılık gösterir. Adeta bir torna vida ucu işlevi görmektedir. Sıkma kolu kalitesi uzun süreli ve güvenli kullanım açısından önemlidir.

Montaj Flanşı; hidrolik aynalarda vidaların sıkılmasında conta işlevi gören iki elemanın sızdırmaz şekilde birleştirilmesine olanak sağlayan bir konstrüksiyon elemanıdır. Bakır, pirinç, paslanmaz çelik gibi malzemelerden üretilebilir. Kullanım alanına göre genellikle en yaygın paslanmaz çelik kullanılmaktadır.  

  Resim: Montaj Flanşı ve Sıkma Vidaları;

Sıkma Vidası; Hidrolik aynaların gövdelerinin ve ayakların birbirine bağlanmasında kullanılan vidalardır. Farklı boyut ve özelliklerde bağlantı noktalarına göre çok çeşitli vidalar bulunmaktadır. Bağlantı flanşı ve ayaklara göre uygun vida ile çalışmak gerekmektedir.

Gövdeler; Hidrolik aynanın ana parçaları olarak dönme işlemini sağlayacak şekilde, dairesel yapıda bulunurlar. Dairesel veya düzgün altıgen gibi iş parçalarını sıkabilirler. Hidrolik aynalarda ön ve arka olmak üzere iki gövde olmak üzere iki gövde bulunur.

 

Cnc Freze ve Cnc Torna tezgâhlarında bir bağlantı elemanı olarak hidrolik aynaların yapısını ve parçalarını inceledik. Ayna ve ayna yedek parça üretimi yapan pek çok firmadan, hatta artık günümüzde internetten sipariş vererek satın alabilirsiniz.

Ancak diğer tüm bağlantı elemanlarında olduğu gibi Hidrolik Aynaların yedek parçalarını alırken, vidasından gövdesine kadar tüm parçaları uyumlu olarak almanız, iş güvenliği ve üretim kalitesi için önem arz etmektedir. Hidrolik ayna parçaları yapan siteler, detaylı bilgilendirme yapmalı mümkünse canlı olarak üreticiyi bilgilendirmelidir.

Hatasız, güvenli üretimler dilerim

 

 


Bazı Haberler

Dogamak Marka Hidrolik Ayna Türkiye Nin En Kaliteli Cnc Ayna Üreticisi

Dogamak Marka Hidrolik Ayna Türkiye Nin En Kaliteli Cnc Ayna Üreticisi

Cnc kesim ve torna çalışma alanlarında sıklıkla kullanılan hidrolik ayna takımları en gelişmiş donanımlarıyla Türkiye'de %100 yerlilik güvencesiyle üretiliyor. Üretil

Devamı

Hidrolik Aynalarda Bakımın Önemi

Hidrolik Aynalarda Bakımın Önemi

 

            İmalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa yaptığınız işleminiz şüphesiz işiniz

Devamı

Dogamak Cnc Aynalarin Diğer Markalardan Farkı Nedir?

Dogamak Cnc Aynalarin Diğer Markalardan Farkı Nedir?

Dogamak markası 1978 yılından bu yana tam 40 yıldır kesintisiz endüstriyel ürünler imalatı yapan köklü bir sektördür. CNC ürünleri üretiminin ö

Devamı